banayeni
Tüm Kategoriler
Giriş Yap

Bilgisayarlar 

Bilgisayarlar verilerin işlenmesi, saklanması, yönetilmesi için kullanılan elektronik ürünlerdir. Bilgisayar modelleri temel olarak matematiksel ve mantıksal işlemleri hızla işler, bilgiyi kullanıcıya iletir. Aynı zamanda bilgi paylaşımı, iletişimi kolaylaştırmak için de ideal cihazlardır. İnternet bağlantısı yolu ile dünya çapında haberlere ve farklı pek çok bilgiye kolaylıkla erişmenizi sağlayabilirler. Bilgisayarlar, farklı çeşitleri ile de öne çıkar. Hepsi bir arada bulunan kompakt tasarımlardan tabletlere kadar çeşitli kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verebilen bilgisayar modelleri sayesinde bulunduğunuz her yerde bilgiye erişim çok kolaydır. İster kurulu, sabit bir cihaz edinebilir ister taşınabilen tasarımları tercih ederek gittiğiniz her yere götürebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza uygun seçeneklere yönelerek en hızlı, güçlü bilgisayar çeşidi ve modeline kolayca ulaşabilirsiniz.

Farklı Kullanım Alanlarına Uygun Bilgisayarlar

İhtiyaçlarınıza göre farklı bilgisayar çeşitlerine rastlamanız mümkündür. En sık rastlanan çeşitler; All in One PC, dokunmatik POS PC, e-kitap okuyucu, laptop ve notebook, masaüstü bilgisayar, mini PC ve tablet olmaktadır. Aralarından seçim yaparken kullanım amacını ve alanını belirlemeniz, doğru ürünü seçmenizde fayda sağlar. Dar alanda kullanabileceğiniz sabit bir bilgisayar tercih ediyorsanız, All in One PC modellerini değerlendirebilirsiniz. Bu bilgisayar modellerinin ayrı bir kasası bulunmaz. Gereken donanım ürünleri monitör arkasında yerleştirilmiş vaziyettedir; bu da tasarımı kompakt ve kullanışlı kılar. Daha geniş bir alana sahip olanlar için masaüstü bilgisayar modelleri de farklı donanım özellikleri ile her ihtiyaca cevap verebilir. Gerek standart gerek yüksek performans isteyen işlemler için masaüstü bilgisayarları tercih edebilirsiniz. Ayrıca oyun için tercih edilen RGB tasarımlar da bu tip bilgisayarlarda sıklıkla rastlanır. İş ve kişisel kullanım için taşınabilir modeller de oldukça idealdir. Gittiğiniz her yere taşıyabileceğiniz mini bilgisayarlar, laptop ve notebook’lar güçlü performans seçenekleri sayesinde her işlemi rahatlıkla yapma olanağı sunar. 

Daha ince yapılı, küçük tasarımlar için tabletler de işlevsel ürünler arasında yer alır. Küçük bir ekrandan ibaret olan bu tasarımlar, taşıma ve kullanım sırasında büyük kolaylık sağlar. İnternette gezinirken, Office programları üzerinden işlerinizi hallederken tablet modelleri pratik bir kullanım sunar. Kitap okumak ve gittiğiniz her ortama taşıdığınız kitaplarınızın zarar görmemesi için e-kitap okuyucu çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bu ürünler hassas ekran aydınlatmaları, kullanışlı fonksiyonları sayesinde dilediğiniz kitabın içeriğini yükleyerek okumanıza yardımcı olur. Hacimli kitapların taşıma sırasında yarattığı ağırlık rahatsız ediyorsa e-kitap ürünlerini deneyebilirsiniz. Dokunmatik POS ise satış noktalarında tercih edilen bir bilgisayar çeşididir. Ticari işletmelerde kullanıma uygun olan bu ürünler, işlem süreçlerini hızlandırarak işletme verimliliğinin artmasını sağlar. Bu bakımdan müşteri hizmetlerini kolaylaştırmada tercih edilen bilgisayar seçenekleridir. En çok tercih edilen bilgisayar çeşitleri ise şunlardır:

  • Dizüstü bilgisayarlar

  • Masaüstü bilgisayarlar

  • Oyun için geliştirilen yüksek performanslı bilgisayarlar

  • Hepsi bir arada bilgisayarlar

  • Mini bilgisayarlar

Teknik Olarak Öne Çıkan Bilgisayar Özellikleri

Bilgisayar modelleri donanım ve yazılım noktasında iki temel unsura sahiptir. Bilgisayar modellerinde işlemci, bellek, ekran kartı, depolama birimi, anakart önemli donanım parçalarını oluşturur. Seçeceğiniz ürünlerde özellikle güçlü bir performans arayışında iseniz donanım özellikleri oldukça önemlidir. Örneğin; yüksek çözünürlüklü oyunları rahatlıkla oynayabileceğiniz bilgisayar modellerinde ekran kartına dikkat etmeniz gerekir. CPU, yani işlemci, bilgisayarın merkezi işlem birimidir. İşlemci hızı, çekirdek sayısı gibi detaylar performansı etkiler. Geçici verilerin depolandığı RAM ise bilgisayarın birden fazla uygulamayı ne düzeyde kaldırabileceğini belirler. Çok sayıda uygulama ile çalışanlar için RAM kapasitesi oldukça önemlidir. Bilgisayarda bilgilerin uzun süre saklanmasını sağlayan birim ise sabit disk ya da SSD olmaktadır.

Sabit disk veya SSD kapasitesi ne kadar fazla ise bilgisayar alternatiflerinde depolayacağınız belge, video, fotoğraf ve benzeri her türlü veriye dair alan da o kadar geniştir. Tüm bu bileşenlerin bir arada bulunmasını ve çalışmasını sağlayan birim ise anakarttır. Bilgisayar alternatiflerinde diğer önemli unsur ise yazılımdır. İşletim sistemi, uygulamalar, sürücüler, antivirüs programları birer yazılım olarak bilgisayar bünyesinde görev alır. İşletim sistemi, bilgisayar seçeneklerinin temel yazılımıdır. Aynı zamanda işletim sistemleri sayesinde donanım ile farklı yazılımlar arasında iletişim kurulur. Bilgisayar bünyesinde yer alan diğer yazılımlar çeşitli tablo ve belge uygulamaları gibi ürünler sayılabilir. Bilgisayar modellerinin siber saldırı gibi tehditlere karşı korunmasını sağlayan yazılım çeşidi ise antivirüs programlarıdır. Tercih edeceğiniz modele bu yazılımları yükleyerek aktif hale getirmeniz mümkündür.

Bilgisayar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilgisayar satın alınırken kullanım amacına dikkat etmek gerekir. Eğitim, iş, oyun, grafik tasarım, internet kullanımı gibi pek çok sebeple bilgisayar kullanmanız gerekiyor olabilir. Bu kullanım amaçlarından her biri farklı bir donanım ürününün güçlü olmasını gerektirir. Örneğin; oyun, grafik tasarım gibi görsel özelliklerin ön planda bulunduğu işlemlerde ekran kartının güçlü bir performans sunmasına özen göstermelisiniz. Cihazlarda sürücü seçimine de dikkat etmek faydalı olur. Sabit diskler genellikle daha çok depolama alanı sunar. SSD ise hızı ile ön plana çıkar. Standart bir kullanımı tercih edenler için sabit disk ile geniş bir depolama alanı amaçlanabilir. Ancak hız noktasında ihtiyaçların karşılanması için SSD’nin yer aldığı bilgisayar türleri tercih edilmelidir.

Bilgisayarlar ekran boyutu ve çözünürlüğü bakımından da farklı pek çok çeşide sahiptir. Bu cihazları video, dizi, film izlemek ya da grafik işlemleri için tercih ediyorsanız geniş ekran boyutlarına sahip en iyi bilgisayarlar görsel açıdan sizi tatmin edebilir. İnternette dolaşmak, bilgisayarın temel işlevlerinden faydalanmak için standart ekran boyutları ve çözünürlükleri yeterlidir. Çözünürlüğü düşük bir cihazda oyun oynamak, görsellerin parlaklığı ve netliği noktasında tatmin edici olmayabilir. Ürün tercihinde portatif yapıya önem vermeniz halinde dizüstü tasarımlara yönelmeniz daha faydalı olur. Bu modelleri dilediğiniz gibi yanınızda taşıyabilir sürekli elektriğe bağlı kalmadan şarj edip her ortamda kullanabilirsiniz. Bilgisayar seçiminde bağlantı noktaları da önemlidir. Cihaz ile birlikte kullanacağınız diğer ürünlerin sayısına ve yapısına uygun bağlantı noktası bulunmalıdır. Örneğin; kablolu internet kullanıcısı iseniz modelin Ethernet portuna sahip olması gerekir. Mouse, klavye ve diğer ürünler için de çok sayıda USB girişine sahip olmanız önem taşır.

Bilgisayar alırken tasarıma da dikkat etmek gerekir. Özellikle renk ve boyut seçimine önem veriyorsanız tercih edeceğiniz ürünün hangi renk skalasına sahip olduğunu kontrol edebilirsiniz. Beyaz, mavi, sarı, kırmızı, siyah bilgisayar renkleri sıklıkla tercih edilen seçenekler arasında yer alır. Bilgisayar satın alırken bütçenize uygun ürünlere yöneldiğinizden emin olmalısınız. Bilgisayarların fiyatları geniş bir aralıkta yer almaktadır. Bu sebeple, ihtiyaç duyduğunuz özelliklerin bulunduğu ürünlere yönelmelisiniz. Gereken özelliklerin yer aldığı alternatifler arasından en uygun bilgisayar fiyatları ve modellerine çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunların yanı sıra ürün incelemelerine göz atarak en çok tercih edilen bilgisayar markaları ve modelleri hakkında fikir sahibi olmanız da mümkündür. Bu yorumları inceleyerek ürünlere dair kullanıcı deneyimleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir, en çok tercih edilen bilgisayarlar üzerinden cihazları değerlendirebilirsiniz.

Bilgisayar Fiyatları

Bilgisayarlar donanım, yazılım, tasarım, tür ve marka gibi farklı özellikleri üzerinden fiyatlandırılır. Bilgisayar seçeneklerinde donanım özellikleri cihazların performansı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Ekran kartı, RAM gibi ana bileşenlerin performansı arttıkça bilgisayar fiyatları da artar. Bunun yanı sıra işletim sistemlerinin güncel olması da fiyatlar üzerinde etkili olabilmektedir. Fiyatlar üzerinde etkili olan bir diğer unsur bilgisayar türleridir. En sık tercih edilen masaüstü ve dizüstü bilgisayar modellerinin yanı sıra tablet, hepsi bir arada ürünler, mini bilgisayar gibi alternatifler de mevcuttur. Bunlar, sahip oldukları teknik özelliklerin yanında tasarımlarıyla da çeşitli fiyatlara sahiptir. Mini bilgisayar seçenekleri, taşınabilir kompakt yapısı sayesinde oldukça kullanışlıdır. Bu seçenekler, teknik SSD, RAM gibi kapasite yapılarına göre farklı fiyatlar ile satışa sunulur. 

Hepsi bir arada olan alternatifler ise diğer türlere göre yapısı sebebiyle daha yüksek fiyatlar ile kullanıcı karşısına çıkabilir. Az yer kaplayan tasarıma sahip olan bu sabit bilgisayarlar, yüksek performansları ile öne çıkar. Tablet, e-kitap okuyucu gibi çeşitler ise en ucuz bilgisayarlar arasında yer alır. Bu cihazlar daha küçük ve standart kullanıma uygun olmaları sebebiyle uygun fiyatlı bilgisayarlar arasında değerlendirilir. Bilgisayar markaları da fiyatlandırmada önemli rol oynar. Her marka kendi fiyat politikaları üzerinden ürünlerini kullanıcı beğenisine sunar. Marka bilinirliği, garanti süreleri ve müşteri destekleri o markaya olan talebi artıran unsurlardır. Bunlar, aynı zamanda markaların bilgisayar fiyatlarını da artırır. İhtiyaçlarınıza cevap veren en uygun bilgisayarlar ile tüm işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.