banayeni
Tüm Kategoriler
Giriş Yap

Monitör 

Monitör, farklı cihazlarla kullanılabilen, dijital verilerinizi görüntülemenize yarayan önemli bir harici donanımdır. Monitörler, profesyonel kullanım amacıyla değerlendirilebileceği gibi keyifli bir izleme deneyimi için de tercih edilebilir. Bu noktada, monitör modelinin özellikleri önemlidir. Monitörler, sahip oldukları farklı PPI, çözünürlük, kontrast değerleriyle her ihtiyaç ile uyumlu seçenekler sunar. Video ve farklı görseller üzerinde çalışanlar için yüksek çözünürlük ve piksel yoğunluğunu ifade eden PPI değerleri çok daha kullanışlı olur. Ürünleri dizi, film ve video seyretmek için kullanacak olanlar ise kontrast oranı yüksek olan modelleri tercih edebilir. Monitör boyutları arasında tercih yaparken ürünü nerede değerlendireceğiniz de önem kazanır. En iyi seçeneğe, monitör indirim ve kampanya dönemlerini takip ederek ulaşabilirsiniz.

İşlevsel Detayları ve Kullanışlı Yapısıyla Öne Çıkan Monitör Özellikleri

Monitörler, sundukları ekran kartı, çözünürlük gibi farklı özellikler ile kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlar. En sık kullanılan özelliklerden biri dokunmatik ekranlardır. Telefonlardan aşina olunan bu özellik, monitörlerde de tercih sebebi olmaktadır. Monitör modellerinde olmazsa olmaz özelliklerden biri de HDMI bağlantısıdır. Farklı cihazları HDMI kablo bağlantısı yoluyla bağlayarak monitör ekranından faydalanabilirsiniz. Görüntüden doyum elde etmek isteyen kullanıcılar için displayport özelliğine sahip olan modeller de bulunur. Displayport’un özelliği, bir ekran kartı gibi çalışmak suretiyle görüntü aktarımını direkt sağlamasıdır. HDMI özelliğinden farkı, nitelikli görüntü aktarımını yakın mesafelerde sağlıyor olmasıdır.

FreeSync özelliğinin yer aldığı monitör modellerinde, yenileme hızı sayesinde ekran kartı ve monitör arasında bağlantı kurulur. Bu da, görüntüde meydana gelebilecek yırtılmaların önüne geçmek için ideal bir özelliktir. Ürünlerin sahip olduğu kare sayısı kadar görüntü, aynı anda yırtılma oluşmadan ekrana yansır. Bir diğer monitör özelliği olan G-Sync, video oyunlarını yoğun bir şekilde oynayanlar için ideal bir seçenektir. G-Sync, video oyunlarını oynarken oluşabilecek senkronizasyon bozukluklarını önlemek adına geliştirilen bir özelliktir. Monitör seçeneklerini bir televizyon olarak kullanacak olanlar için VESA uyumluluğu da önemli bir detaydır. VESA, yani Video Elektronik Standartları Derneği, ekran teknolojileri arasındaki parça uyumunu ve bağlantıyı sağlamaya yönelik bir organizasyondur. VESA, standartlar doğrultusunda hangi ürünlerin LCD monitör standı ya da duvara monte edilebileceğini belirler.

Anti glare ise, ekranın çerçeveden elde ettiği ışığın yansımasını önlemek adına kullanılan bir filtredir. Yansıyan ışığın rahatsız etmemesi ve göz sağlığını olumsuz etkilememesi için bu özelliğe sahip olan monitör çeşitleri tercih edilebilir. Flicker-Free özelliği bulunan monitörler ise, LED arka ışıkları entegre etmek suretiyle ekranda meydana gelebilecek titremeyi önler. Bu, aynı zamanda gözde oluşabilecek yorgunluğun önlenebilmesinde de etkili bir özelliktir. Curved de gitgide yaygınlaşan ve kullanıcılar tarafından tercih edilen önemli bir özelliktir. Göz yorgunluğunu azaltıcı etkisi bulunan bu ekranlar, kavisli özelliği ile öne çıkar. Kavis ile sağlanan ekran açısı, göz şekline uyum sağlar. Böylece gözleriniz ekranın olumsuz etkilerinden en az seviyede etkilenir. 

Güçlü Teknolojiler ile Öne Çıkan Monitör Çeşitleri

Markalar, geliştirdikleri ekran teknolojileri sayesinde her geçen gün daha kaliteli monitör modellerini kullanıcılar ile buluştururlar. Genel olarak, LED ve LCD ekran özelliğine sahip olan monitör çeşitleri en sık karşılaşılan görüntü teknolojileridir. Bu iki teknoloji arasında farklar bulunur. Örneğin; LED teknolojisinin kullanıldığı modellerde ekran kalitesi daha tatmin edici olabilmektedir. Ayrıca LED ekranlar, LCD ekranlara göre daha az enerji tüketimine sahiptir. Ancak, fiyat performans monitör arayışında olanlar için LCD teknolojinin kullanıldığı ürünler daha avantajlı olabilir. Yani, uygun fiyatlı monitör arayışında olan kullanıcılar için LCD ekran teknolojisine sahip modeller tercih edilebilir alternatiflerdir. Monitör tasarımları, aynı zamanda yatay veya yatay-dikey kullanıma uygun seçenekleriyle birbirinden ayrılır. Yatay tasarıma sahip monitör modelleri, adından da anlaşılacağı üzere yalnızca yatay kullanımı destekler. Ancak, yatay ve dikey ekran özelliği bulunan modeller, ayarlanabilir oluşu ile iki türlü ekran formatını da destekler. Monitör çeşitleri, ekran yapısının sahip olduğu piksel yoğunluklarıyla da farklı seçenekler sunar.

Piksel yoğunluğu arttıkça renkler arasındaki geçişler ve ayrıntılar daha görülebilir hale gelir. 70 PPI’dan 163 PPI’a kadar farklı piksel yoğunluğu sunan modeller arasından kullanım amacınıza uygun olan seçimi yapabilirsiniz. 3D ekran teknolojisi de sıklıkla tercih edilen bir diğer özelliktir. İzlediğiniz film ve diğer görsellerden en yüksek tatmini sağlamak için bu teknolojiye yönelebilirsiniz. Böylece, 3D teknolojisini destekleyen her türlü film ve videoları en canlı hali ile izleyebilirsiniz. Ürünler, çözünürlük formatı bakımından da farklı çeşitlere sahiptir. Her format, farklı piksel sayısına sahip ekran özelliği ile gelir. Artık bilgisayar, televizyon gibi farklı aygıtların ekranlarında yoğun olarak kullanıldığından HD çözünürlük formatı, en yaygın türdür. HD formatları dikey piksel oranına uygun iken 4K, 5K gibi formatlar yatay piksel oranı ile uyumludur. Monitör çeşitleri arasında sıklıkla karşılaşılan çözünürlük formatları şunlardır:

  • HD

  • Full HD

  • QHD

  • HD Ready

  • WQHD

  • UWQHD

  • 4K

Dikkat Çekici Ekran Tasarımlarıyla Öne Çıkan Monitörler

Markalar, modellerin gelişen teknolojileriyle birlikte tasarım detaylarını da yeniler. Monitörler kullanıcı tercihlerine göre farklı boyutlarla satışa sunulur. Ürünler genel olarak 355 mm ile 1514,7 mm arasında genişlik, 202,69 mm ile 882,4 mm arasında yükseklik seçeneklerine sahiptir. Hafif bir tasarımı tercih edenler için 1 kg altında ürünleri bulabileceğiniz gibi 9 kg ve üstü seçenekleriyle daha kapsamlı tasarımları da tercih edebilirsiniz. Özellikle bilgisayar ekranı olarak kullanacak olan kişiler için monitör tasarımlarının yükseklik ayarları oldukça önemlidir. Ayarlanabilir yüksekliğe sahip tasarımlar ile ekranın göz hizasında olmasına dikkat etmek gerekir. Böylece göz yorgunluğu ve boyun ağrısı gibi sorunların oluşması önlenebilir. Taşınabilir yapıdaki monitör seçenekleri de portatif tasarımları tercih edenler için oldukça idealdir. Taşınabilen ürünleri dilediğiniz yere kolayca götürebilir, hafif yapısı sayesinde rahat bir kullanım elde edebilirsiniz.

Ekranın çerçeveye oranının yüksek olmasını tercih eden kullanıcılar için çerçevesiz olan tasarımlar da bulunur. Çerçevesiz tasarıma sahip monitör alternatifleri, bir film ya da video izlerken görüntünün kenarlarındaki sınırları ortadan kaldırır. Çerçevesiz tasarımlar, estetik açıdan tercih sebebi olmanın yanı sıra ekran alanının da geniş olmasında etkilidir. Ekran boyutları da oldukça geniş seçeneklere sahiptir. 10 inç, 18,5 inç, 24 inç, 43 inç, 55 inç monitör seçenekleri en çok aranan boyutlardır. Bunun dışında da çeşitli ekran boyutu seçeneklerine rastlamak mümkündür. Renk seçenekleri de, kullananların tasarımda önem verdiği detaylar arasındadır. Siyah, beyaz, gri, mavi monitör renkleri en çok tercih edilen alternatiflerdir. Ancak, zevkinize göre farklı renk seçeneklerine de ulaşabilirsiniz.

Monitör Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Monitör satın almadan önce dikkat edilecek noktalardan ilki, bu ürünlerin kullanım sebebidir. Kullanım amacını belirlemeniz, hangi özelliklere sahip modellere yöneleceğiniz konusunda yol gösterici olur. Grafik tasarım gibi görsel işlerle uğraşanlar için yüksek çözünürlük,ekran lar arası geçişlerde hızlı tepki süresi, iyi seviyede piksel yoğunluğu gibi ekran özellikleri gereksinim olarak değerlendirilir. Bu noktada, geniş görüntüleme açısı ve yüksek renk doğruluğu sağlayan IPS monitör çeşitlerini tercih etmeniz, ihtiyaçlarınızı karşılaması açısından idealdir. VA ve TN monitörler de oyunculara ideal görüş açısı ve renk doğruluğu sunabilmektedir. VA monitör, yüksek kontrast ve derin siyah tonlarını sağlarken TN monitör, ekranlar arası geçişlerde hızlı tepki ve düşük gecikme süreleri ile öne çıkar. Bir diğer dikkate alınacak detay, ekran boyutudur. Çeşitli ekran boyutlarına sahip monitörler arasından ürünü neden ve hangi mesafede kullanacağınıza göre tercih yapabilirsiniz. Monitör tasarımını bilgisayar kullanımında tercih edecek olanlar için 20 inç ve üzerinde boyutlar daha kullanışlıdır. Satın almadan önce monitör önerileri ve yorumlarını da inceleyerek en iyi seçenekler hakkında fikir edinebilirsiniz.

Ürünleri televizyon gibi uzak mesafede kullanmayı tercih ediyorsanız geniş ekran seçenekleri, izleme keyfinizi artırır. Profesyonel işlerinizde kullanmak üzere monitör arayışındaysanız ekran çözünürlüğüne dikkat etmeniz gerekir. Yüksek çözünürlüğe sahip olan modelleri tercih ederek çalışmalarınız sırasında keskin ve ayrıntılı görüntüler elde edebilirsiniz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur olan monitör tepki süresi, tüm kullanıcılar için görsel olarak önemlidir. Koyu ve açık renkler arasında ekran geçişi yaptığınızda, bu geçiş ne kadar hızlı olursa o kadar iyi bir görsel performansı ortaya çakar. Ancak tepki süresi yavaş olan ürünlerde koyu bir ekrandan aniden beyaz bir ekrana geçtiğinizde piksel geçişi gözle görülür bir hale gelir. Bu da kullanıcı için rahatsız edici olabilmektedir.

Monitörün saniyede yenilediği görüntü sayısını ifade eden ekran yenileme hızı da ürün tercihi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli bir unsurdur. Ekran yenileme hızının yüksek olması, sayfalar arası geçişlerin hızlı olması anlamına gelir. Bilgisayar kullanıcıları için monitörün yüksekliği de çok önemlidir. Konforlu bir kullanımda ekranın tamamen göz hizasında konumlanması gerekir. Bunu sağlamak adına sizin için ideal yüksekliğe sahip olan ürünü edinmelisiniz. Bir diğer önemli detay ise kontrast oranıdır. Özellikle karanlık sahnelerde ayrıntıların seçilebildiği yüksek kontrast seviyeleri, tatmin edici bir izleme deneyimi sunar. Yüksek kontrast oranına sahip monitör alternatiflerinde, karanlık sahnelerde ekranın ışığını açmak zorunda hissetmeden detayları yakalayabilirsiniz.

Monitör Fiyatları

Ekran teknolojileri, boyutları, renkleri, özellikleri ile çok sayıda modele sahip olan monitörler farklı kullanıcı ihtiyaçlarına uyumlu özellikleriyle öne çıkar. Bu özellikler arasındaki farklılıklar fiyat aralıklarını da etkiler. Monitör fiyatları; çözünürlük, piksel yoğunluğu, ekran teknolojisi, boyut, marka politikaları gibi pek çok değişkenden etkilenir. Örneğin; yüksek çözünürlüğe ve piksel geçişlerinde meydana gelen tepki hızına sahip olan oyuncu monitörlerinin fiyatları, ortalama özelliklerin bulunduğu bir modele göre daha fazladır. Bu noktada, monitör fiyatları ucuz ve pahalı seçenekleri ile farklı ihtiyaçlara cevap verebilir. Fiyat performans bakımından daha uygun olan özelliklere yönelerek bütçenize uygun seçeneği bulmanız da mümkündür. Bu alternatifler arasında en ucuz monitör seçeneklerine ulaşmak için bütçenize uygun alternatifleri değerlendirebilirsiniz.