banayeni
Tüm Kategoriler
Giriş Yap

Power Supply 

Türkçe karşılığı güç kaynağı olan power supply, elektronik cihazlar için gereken gücü sağlaması adına kullanılır. Kısaca PSU (Power Supply Unit) olarak da adlandırılan power supply modelleri, elektrikli cihazlara çalışmaları için ihtiyaçları olan akımı ve gerilimi sağlar. Bu bileşenler, evde, ofiste, endüstriyel tesislerde farklı elektronik cihazlarda enerjiyi dönüştürmek için tercih edilir. Bilgisayar güç kaynakları, alternatif akımı (AC) elektrik şebekesinden alarak doğru akıma (DC) dönüştürür. Power supply cihazları elektronik aygıtlara bu şekilde güç sağlar. Güç kaynakları hangi cihaz ile kullanılacak ise ona uygun olan ürün tercih edilir. Power supply ürünleri fan ölçüsü, maksimum çalışma sıcaklığı gibi noktalarda da farklılık gösterir. Farklı özellikler arasından seçim yaparken kullanacağınız cihaz ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Farklı Sistem Gereksinimlerine Uygun Power Supply Özellikleri

Power supply modelleri ihtiyaçlar ile örtüşecek çeşitli özelliklere sahiptir. Bunlardan biri olan mining özelliği, kripto para madenciliği anlamına gelir. Bu özelliğe sahip olan ürünler, karmaşık matematik problemlerini çözerek kripto para birimlerine dair işlem yapmanızı sağlar. Mining özelliği bulunan power supply çeşitlerinde genellikle yüksek verimlilik ve güç kapasitesi mevcuttur. Ayrıca stabil güç sağlama, madencilik odaklı kontrol özellikleri de bulunur. Açılımı “Power Factor Correction” olan PFC, güç kaynağının sahip olduğu elektrik gücünün aktif güce dönüşmesi için kullanılır. PFC, power supply seçeneklerinin güç faktörünü iyileştirerek elektrik şebekesinde daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Anahtarlı power supply seçeneklerinde ise anahtarlamalı güç dönüştürme teknolojisi yer alır. Bu ürünler daha verimli ve kompakt bir yapıya sahiptir. Genel olarak geniş bir giriş gerilimi aralığı ile birlikte gelirler.

RGB özelliğinin bulunduğu power supply modellerinde renkli aydınlatmalar yer alır. Genellikle LED’ler ile sağlanan bu renkli aydınlatmalar ilgi çekici bir tasarım sunar. RGB özelliği aynı zamanda sisteme dair bazı durumları temsil etmek amacı ile kullanılabilir. Örneğin; yüksek sıcaklığın meydana gelmesi halinde belirli renklerle sistem tarafından uyarı niteliğinde çalışabilir. Sessiz olma özelliğine sahip power supply seçenekleri, gürültüsüz çalışması sebebi ile kullanımda konforunu artırır. Bunun yanı sıra düşük sıcaklık sayesinde uzun ömürlü bir yapı da sunmaktadır. Bunun sebebi ise daha iyi bir soğutma sistemine sahip olmalarıdır. Sessiz power supply alternatiflerinde fan hızı optimize edilmiştir. Yüksek sıcaklıkta fanlar daha hızlı çalışarak ürünün ideal ısısını korumayı amaçlar. Bu seçeneklerin yanında fan kontrol ürünlerini kullanarak soğutma performansını artırabilirsiniz. Akım korumasına sahip olan power supply çeşitleri ise aşırı akım olması halinde bunu algılar ve önlem alır. Böylece olası bir olumsuzluğa karşı cihazların zarar görmesinin önüne geçer.

Power Supply Modellerinde Bağlantı Tipleri

Bilgisayar güç kaynağı alternatiflerinde farklı bağlantı tipleri bulunur. Bunlar genellikle non modüler, yarı modüler ve tam modüler bağlantı tipleridir. Non modüler bağlantı tipi, power supply seçeneklerinin sabit ve değişmeyen kablolara sahip olduğu bağlantı türüdür. Non modüler seçenekler daha düşük maliyetlidir. Kolay kurulumu ile öne çıkan bu ürünler, daha az kablolama karışıklığına sahiptir. Bu şekilde hava akışı daha düzgün olabilirken düzenli duruşu ile kullanım sırasında daha estetik bir görüntü de sunabilir. PC power supply modellerinin yarı modüler seçeneklerinde güç kaynağının bir kısmı sabit kablolar aracılığı ile gelir. Geri kalan kısmı ise ihtiyacınıza uygun kablolar yardımı ile sağlanabilir. Bu özellik, kullanımda esnekliği ve kablo yönetimini beraberinde getirir. Tam modüler yapıda ise, tüm güç kabloları tercihe göre takılabilir. Bu bağlantı tipi, yüksek oranda kablo yönetimi ve sistem uyumluluğu sunar. Tamamen ihtiyaca göre tercih edilebilen yapısı sebebiyle sistemde yapacağınız yükseltme ve iyileştirmelerde esneklik sağlar.

Power Supply Kullanmanın Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Bilgisayar power supply çeşitlerini kullanmak, pek çok faydayı beraberinde getirir. PSU kullanmanın faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Power supply ile cihazlarınız için daha stabil ve güvenilir güç elde edebilirsiniz. Bu bileşenler, istikrarlı güç desteği ile ani gerilim düşüşlerine ve elektrik dalgalanmalarına karşı cihazlarınızı korur.

  • Güç kaynakları, aşırı yük oluşması halinde otomatik olarak kapanır ya da farklı koruma mekanizmalarını devreye sokar. Bu özellik, cihazların zarar görmesini önler.

  • Sessiz ve güçlü power supply modelleri, düşük gürültü özelliği ile konforlu bir kullanım sunar. Düşük gürültü seviyesi optimum performans elde etmenizi sağlar.

  • Düşük güç dalgalanmaları ile çalışan power supply seçenekleri sayesinde cihazlar daha istikrarlı ve sağlıklı çalışır.

  • Aşırı gerilim, kısa devre, aşırı ısınma gibi durumlara karşı bazı PSU çeşitleri koruma özelliğine sahiptir.

Power Supply Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Power supply satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk unsur güç kapasitesidir. Bu ürünler, çok sayıda güç kapasitesi seçeneklerine sahiptir. En çok tercih edilen seçeneklerden bazıları 850 W, 1000 W, 1200 W, 1600 W, 2000 W power supply güç kapasiteleri olmaktadır. Ancak bunların dışında da çok sayıda alternatife rastlamanız mümkündür. Güç kapasitesi tercihi yapılırken sistem ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Bilgisayar kasası içinde yer alan bileşenlerin sahip olduğu toplam güç tüketimine uygun bir power supply alternatifi seçilir. Seçim sırasında gelecekte olası güncellemeleri de düşünmek faydalı olur. PSU tercihinde verimlilik de oldukça önemlidir.

Yüksek verimliliğe sahip olan power supply modelleri çok daha az enerji harcayarak maliyetleri de düşürür. Bu noktada 80 Plus PSU sertifikasına sahip olan verimlilik derecelerine dikkat etmek gerekir. Yüksek verimliliğe sahip ve belgelenmiş olan ürünler, en iyi PSU seçenekleri arasında yer alır. Power supply alırken bağlantı tiplerine de dikkat etmelisiniz. Bağlantı tipleri modüler yapılarına göre ayrılmanın yanı sıra ATX, PCle, SATA, CPU güç konektörleri gibi çeşitli seçeneklere de sahip olmaktadır. Aralarından tercih yaparken cihazınızın sistemindeki bileşenlerin ihtiyaç duyduğu bağlantı türünü tespit etmeniz önemlidir. Güç kaynaklarında modüler yapı yalnızca ihtiyacınız olan kabloları kullanmanıza olanak tanır. Bu durum aynı zamanda kablo yönetiminin de kolaylaşmasını sağlar. Böyle ürünlere ihtiyaç duymanız halinde tam ya da yarı modüler bir power supply seçeneğine yönelebilirsiniz. 

Power supply seçeneklerinin soğutma sistemi de önemlidir. Termal tasarım ve kaliteli fan yapısı bulunan ürünler daha serin ve istikrarlı bir şekilde çalışır. Ürünlerin markaları ve kullanıcı deneyimleri de dikkat edilmesi gereken özellikler arasındadır. Asus, MSI, Gameforce gibi bilinen en iyi power supply markaları arasından seçim yaparak kullanıcı deneyimi bakımından daha iyi alternatiflere ulaşabilirsiniz. Bu gibi bilinen markaların müşteri desteği ve garanti süresi daha fazla güven hissi yaratabilmektedir. Dikkat edilecek bir diğer unsur ise bütçedir. Farklı alternatifler arasından seçim yaparken ihtiyacınız olan özelliklere yönelmeniz, en ucuz power supply seçeneklerine ulaşmanızda etkili olur.

Power Supply Fiyatları

Her cihazın sistemsel özellikleri birbirinden farklıdır. Bu sebeple power supply modelleri, çeşitli özellikleriyle farklı ihtiyaçlara cevap verir. Bu çeşitlilik aynı zamanda power supply fiyatları üzerinde de etkilidir. PSU çeşitleri markasına, özelliklerine, güç seçeneklerine, verimlilik oranlarına göre farklı fiyat aralıklarında konumlanır. Markalar kendi satış politikalarına göre fiyatlandırma yapabilmektedir. Özellikle tanınan markalar müşteri hizmetleri, kalite anlayışları gibi sebepler ile daha yüksek fiyat aralıkları üzerinden satışa çıkabilir. Power supply modelleri için güç seçenekleri de oldukça önemlidir. 

Kullanılacak olan cihazların ihtiyaçlarına göre farklı güç seçenekleri tercih edilebilir. Sundukları güç arttıkça PSU fiyatları da artar. Bu sebeple, tercih edeceğiniz ürünün ihtiyacınız olan güce sahip olduğundan emin olmanız gerekir. PC güç kaynağı fiyatları, verimliliğe göre de değişiklik gösterir. %70 ile %96 arasında çok sayıda farklı enerji verimliliği oranı sunan ürünler arasından seçim yaparken yine cihazlarınızın sistemlerini dikkate almalısınız. Özellikle mining gibi iyi performans gerektiren işlemler için yüksek verimlilik önem kazanır. Yapacağınız işlemlere ve sistem gereksinimlerine uygun olan özelliklere, en uygun power supply modelleri ile ulaşabilirsiniz.