Tüm Kategoriler
Giriş Yap

Bilgisayar Bileşenleri 

Bilgisayar bileşenleri, bir bilgisayarın çalışmasını sağlayan donanım parçalarının her biridir. Bu bileşenlerden her birinin kendine özgü işlevleri bulunur. Bunlar bir araya gelerek bilgisayarın verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Bilgisayar bileşenleri; merkezi işlem birimi, RAM, depolama birimleri, anakart, güç kaynağı, soğutma sistemi, giriş-çıkış birimleri, ağ bağlantıları ve optik sürücülerden oluşur. Donanım parçaları olarak da tanımlanabilen bilgisayar bileşenleri seçeneklerinin her biri kendi içinde farklı performanslara sahip alternatifler sunar. İhtiyacınız olan performans ve verimliliğe ulaşabilmek için bu alternatif arasından tercih yaparak bileşenleri kendiniz bir araya getirebilirsiniz. Bilgisayar bileşenleri bilgisayarın depolama alanı, çözünürlük değeri, internet bağlantısı türü gibi faktörleri belirler. Bu sebeple, seçeceğiniz en iyi bilgisayar bileşenleri, ihtiyacınız olan özellikleri elde etmenizi sağlar.

Farklı Çeşitleri ile Bilgisayar Bileşenleri 

Bilgisayar bileşenleri, bilgisayarın hızlı ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan donanım ürünlerinden meydana gelir. En temel PC parçaları; bilgisayar kasası, anakart, ekran kartı, harddisk, işlemci, RAM, ses kartı, SSD gibi bileşenlerdir. Bunların dışında disket sürücüsü, CD-DVD yazıcı, power supply, TV kartı ve soğutma sistemi gibi bileşenler de mevcuttur. Bir bilgisayarın sahip olduğu bileşenlerin konumlandığı nokta anakarttır. En önemli bilgisayar bileşenleri arasında yer alan bu ürünler, diğer bileşenlerin bağlanmasından, veri iletişimini sağlamaktan, bellek ve güç yönetiminden sorumludur. Bilgisayar bileşenleri arasında yer alan bir diğer seçenek olan ekran kartı, görüntü işleme ve grafiklere dair görevleri üstlenen bir donanım ürünüdür. Oyunlar, 3D uygulamalar, video oynatma ve düzenleme gibi süreçlerde bu bilgisayar bileşeni alternatiflerinin rolü büyüktür.

Bir diğer bilgisayar parçası olan harddisk ile bilgisayarlar, verileri depolamanın dışında uygulama ve oyun kurulumlarını sağlayacak alanı yaratırlar. Yedekleme ve veri kurtarma hallerinde de söz konusu donanım ürünleri kullanılır. Bu da, verilerin kaybolması riskini azaltır. RAM, geçici veri depolama birimi olarak bilgisayar bileşenleri arasında görev alır. Cihazın hızı ve çoklu görev gerektiren durumlarda bu birim öne çıkar. Soğutma sistemi ise bilgisayar kasaları bünyesinde yer alır ve bileşenlerin doğru ısıda sağlıklı bir şekilde çalışabilmelerini sağlar. Böylece tüm bileşenler ideal ısıda çalışarak uzun süre kullanıma elverişli hale gelir. Bu parçalara uygulanan soğutma işlemi aynı zamanda bileşenlerin performans ve tepki süresini etkiler. İdeal çalışma ısısının üzerinde işlem yapan bilgisayar bileşenleri bir süre sonra yavaşlayabilir. Bu durum verimin düşmesine sebep olur. Donanım parçaları masaüstü, dizüstü bilgisayar bileşenleri olarak da birbirinden ayrılır. Bazı bileşenler, laptop, notebook gibi dizüstü bilgisayar modellerinde, masaüstü seçeneklere göre daha ince ve küçük yapıda tasarlanır.

Bilgisayar Bileşenleri Ne İşe Yarar?

Bilgisayar kasa bileşenleri cihazınızın çalışması için en temel donanım ürünlerinden oluşur ve her birinin farklı işlevleri bulunur. Bilgisayar bileşenlerinin işlevleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Bilgisayar bileşenleri arasında yer alan merkezi işlem birimi olan CPU, komutların alınıp işlenmesini sağlar. Aynı zamanda diğer bileşenlerle iletişim kurulmasında etkilidir.

  • Bilgisayar belleği, geçici depolama birimi olarak görev alır. CPU, çalışan tüm program ve verilerle RAM üzerinden iletişim kurar.

  • Depolama birimleri, bilgisayarda bulunan verilerin ve işletim sisteminin kalıcı olarak saklanmasını sağlar. SSD ve harddisk en bilinen depolama birimleridir. 

  • Anakart, mevcut bileşenlerin bir araya gelmesini ve birbiri ile iletişim kurmasını sağlar. Bu işlevi ile ana devre kartı olarak da adlandırılır.

  • Grafik kartı, yani GPU, görüntülerin işlenmesinde ve grafiklerin oluşumunda etkili bir donanım parçasıdır. Yüksek çözünürlük gerektiren oyunlarda, 3D modelleme ve videolarda yüksek performansa sahip bilgisayar bileşenleri arasında yer alan GPU seçenekleri tercih edilir.

  • Güç kaynağı (PSU), bilgisayara ait tüm bileşenleri güç ile besleyen parçadır. Diğer donanım parçalarına ihtiyaçları olan enerjiyi sağlayan bu bileşen watt cinsinden ifade edilir.

  • Giriş ve çıkış birimleri; klavye, mouse, hoparlör, monitör gibi harici donanımların bilgisayara bağlanmasını sağlayan bileşenlerdir.

  • Bilgisayarın, Ethernet ya da Wi-Fi gibi kablolu ya da kablosuz ağlara bağlanmasını sağlayan bileşenler ise ağ bağlantı birimleridir. Bu bilgisayar bileşenleri internet bağlantısı kurabilmenizi sağlar.

Bilgisayar Bileşenleri Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

PC bileşenleri arasında tercih yaparken dikkat edilmesi gereken unsurların başında kullanım amacı gelir. Cihazların kullanım amacına uygun olan bilgisayar bileşenleri tercih edilmelidir. Oyun oynamak, video düzenlemek, grafik tasarımı, ofis için kullanım gibi çeşitli kullanım alanları sayılabilir. Bunların her birinin kullanım amacına uygun farklı performanslara sahip bilgisayar bileşenleri mevcuttur. Seçtiğiniz bileşenlerin birbiri ile uyum sağlaması da oldukça önemlidir. Örneğin; tercih ettiğiniz işlemcinin anakart soketi ile uyum olmaması halinde ürünü çalıştırmak mümkün değildir. Bilgisayar bileşenleri oyun için tercih edilecek ise RAM’in desteklediği kapasite ve hızın da yüksek seviyede olması büyük önem taşır. Bu sebeple, bilgisayarın temel işlem gücünü sağlayan donanım seçenekleri arasından ihtiyacınız olan çekirdek sayısı, hız gibi özelliklere dikkat etmelisiniz.

Bilgisayar bileşenleri arasından ihtiyacınızın üzerinde ya da altında bir tercih yapmanız halinde, yetersiz ya da yüksek performans elde edebilirsiniz. Bilgisayar bileşenleri arasından ihtiyacın üstünde performans edinmeniz bütçenizi zorlayabilir. Ancak gereksinim duyduğunuz performansın altında kalan bir donanım ürünleri, yapacağınız işlemlerde cihazın yetersiz kalmasına sebep olur. Kullanacağınız işletim sistemine ve uygulamalara uygun bir RAM seçimi de oldukça önemli bir unsurdur. RAM kapasitesinin artması hızlı, akıcı bir kullanım deneyimi sunar. Cihazınızda yüksek depolama alanına ihtiyaç duymanız halinde ise sabit disk ya da SSD gibi bilgisayar parçaları arasından seçim yapmanız gerekir. Hız beklentiniz yüksek ise SSD’ye, geniş bir kapasiteye ihtiyaç duymanız halinde ise sabit disk seçeneklerine yönelmelisiniz.

Yüksek çözünürlük gerektiren oyunları, videoları rahat bir şekilde görüntüleyebilmek için başta grafik kartı olmak üzere işlemci, veri depolama amacıyla kullanılan bellek miktarı gibi bilgisayar bileşenlerine ihtiyacınız olabilir. Bilgisayar bileşenleri satın alırken özen göstermeniz gereken bir diğer unsur ise anakartlardır. Anakart, diğer bileşenleri bağlayacağınız ortak noktadır. Bu sebeple, kullanacağınız diğer donanım parçalarını destekleyen seçenekleri tercih etmelisiniz. Ayrıca gelecekte yükseltme yapabileceğiniz alternatifleri seçmeniz, uzun süre kullanım imkânını da beraberinde getirir. Seçeceğiniz bilgisayar bileşenleri bütçe noktasında da uygun seçeneklere sahip olmalıdır. Bunun için bilgisayar bileşenleri kampanya dönemlerini takip etmek fayda sağlar. Bunun yanı sıra ihtiyacınız olan özelliklere uygun donanım ürünleri arasından seçim yapmanız, en ucuz bilgisayar parçaları ve modellerine ulaşmanıza yardımcı olur.

Bilgisayar Bileşenleri Fiyatları

Bilgisayar bileşenleri fiyatları belirlenirken ürünlerin türleri, teknolojik özellikleri, performansları, kaliteleri gibi seçenekler değerlendirilir. Donanımın türü, performansı bilgisayar bileşenleri fiyatları üzerinde etkili olan önemli unsurlardır. Bilgisayar bileşenleri alternatiflerinin cihaz üzerinde sağladığı yüksek performans, fiyat slakasında üst sıralarda yer almasına neden olur. Yüksek performansa sahip olan bilgisayar bileşenleri; işlem güçleri, geniş depolama alanları, iyi düzeyde çözünürlükleri gibi gelişmiş özellikler sebebi ile pahalı seçenekler sunar. Teknolojik özellikler de bilgisayar parçası fiyatları üzerinde etkili unsurlardandır. Yüksek çözünürlük, bellek hızı, çok çekirdekli işlemciler maliyetleri artıran özellikler arasındadır. Aynı zamanda ürünlerin malzeme kalitesi de fiyatlar üzerinde etkilidir. Yüksek kaliteli bileşenler, dayanıklı yapının yanında güvenilir oluşu ile de dikkat çekerler. Uygun seçenekler için bilgisayar bileşenleri indirim ve kampanya dönemleri avantajlı fiyatlar sunar. Bilgisayar bileşenleri, marka seçenekleriyle de farklı fiyatlara sahiptir. Her marka farklı fiyat politikaları sebebiyle çeşitli etiketler üzerinden ürünlerini satışa çıkarır. Bu da fiyat çeşitliliğine sebep olur. Özellikle tanınmış, güvenilir markalara ait bilgisayar bileşenleri daha yüksek fiyatlar ile satışa çıkabilir.