banayeni
Tüm Kategoriler
Giriş Yap

Güneş Gözlüğü 

Güneş gözlüğü, gözlerin güneş ışınlarının zararlı etkisinden korunmasına yardımcı olur. UV olarak bilinen ultraviyole ışınlar gözü rahatsız eder. Güneş gözlüğü kullanımıyla bu ışınlara karşı göz konforunu arttırmak mümkündür. Bu ürünler, fayda sağlamalarının yanı sıra çeşitli tasarım özellikleri ile kullanıcı zevklerine de hitap eder. Farklı çerçeve, cam özelliklerine sahip olabilen güneş gözlükleri, modaya ayak uydurmanızda da etkili unsurlardan biridir. Çok sayıda cam şekline, çerçeve seçeneğine, modele, kalınlığa, boyuta sahip olabilen güneş gözlükleri ile konforu, tarzı bir arada yakalamanız mümkün olur. Her kullanıcının yüz şekli farklıdır. Bu sebeple, çeşitli çerçeve ve boyut alternatifleri arasından kendiniz için en uygun güneş gözlüğü seçeneklerine yönelmeniz gerekir. 

Her Tarza Uygun Seçenekleri ile Güneş Gözlüğü Modelleri 

Güneş gözlüğü modelleri, farklı tarz ve duruşları sayesinde her zevke hitap edebilecek seçeneklere sahiptir. Brownie olarak adlandırılan çeşitler, genellikle kalın bir üst çerçeveyle öne çıkar. Üst kısmı belirgin olan bu alternatifte alt çerçeve daha ince bir yapıya sahiptir. Bu modellerde altın, metal ayrıntılar sıklıkla görülür. Böylece model daha şık, dikkat çekici hale gelir. İki çerçeve arasında yer alan köprü kısmı ise geniş yapısı sayesinde buruna rahat bir şekilde oturabilir. Güneş gözlüğü alternatiflerinde panto modeller, daha yuvarlak hatları ile öne çıkar. Söz konusu güneş gözlüğü modellerine ait çerçeveler genellikle yuvarlak veya ovaldir. Aynı zamanda çerçeve kısmı metal ya da plastik malzeme kullanılarak tasarlanır. 

Pilot modellerin yer aldığı güneş gözlüğü çeşitleri aviator çerçevelerden oluşur. Bu modellerde çerçeve tasarımının üst kısmı geniş olup alta doğru daralma görülür. Damla tasarım olarak da adlandırılan bu seçeneklerde genellikle ince metal bir çerçeve kullanılır. Topuzlu burun pedleri ise ürünlerin buruna rahat bir şekilde oturmasını sağlar. Bu modeli şık bir bileklik ile kullanarak tarzınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Bir diğer güneş gözlüğü seçeneği olan steampunk alternatiflerinde çerçeveler genellikle detaylı bir tasarıma sahiptir. Daha kalın, geniş kenarlara sahip olabilen tasarım, metal aksanları ile öne çıkar. Aynı zamanda vida, dönen kapak detayları da görülebilen özellikler arasındadır. Diğer sık kullanılan güneş gözlüğü çeşitleri ise cat eye adıyla bilinen seçeneklerdir. Bu model, 1950’li yılların tarzını yansıtması ile bilinir. Üst kısmı geniş, alt kısmı oval olarak tasarlanan ve kedi gözüne benzeyen modellerdir. Bu tasarımda da metal ve plastik malzemelere sıklıkla rastlayabilirsiniz. 

Farklı Tasarımları ve İşlevleri ile Güneş Gözlüğü Özellikleri

Güneş gözlüğü özellikleri, tasarım ve işlev bakımından çok sayıda seçenek sunar. Önemli bir güneş gözlüğü özelliği olan polarize cam, parlama ve yansımaları azaltır. Su, cam, kar, yol gibi farklı yüzeylerden yansıyan ışığı azaltarak gözün rahatsız olmasını önler. Bu tip camların kullanıldığı güneş gözlükleri, kontrastı artırarak daha net görüntü elde etmenizi sağlar. Aynı zamanda renkler de daha canlı ve zengindir. Gözleri UV ışınlarından korur ve gözde meydana gelebilecek yorgunluğu azaltır. Göz sağlığını desteklemek için bu ürünleri dinlendirici gözlük alternatifleri ile birlikte kullanmanız da mümkündür. Aynalı cam özelliğine sahip olan güneş gözlüğü seçenekleri, camın dış kısmına uygulanan bir kaplama ile elde edilir. Ürünün dış yüzeyine aynadan oluşur ve arka kısmı göstermez. Aynalı güneş gözlükleri farklı cam renklerine sahip olabilmektedir. 

Klipsli güneş gözlüğü alternatifleri ise, açılıp kapanabilen cam yapısı ile dikkat çeker. Dilerseniz bu ürünleri numaralı olarak kullanabilir, dış mekânda güneş ışınlarından korunabilmek için UV korumasının bulunduğu camı indirmek suretiyle ürünü güneş gözlüğü olarak değerlendirebilirsiniz. Klipsli çeşitler, numaralı gözlük ile güneş gözlüğünü tek üründe toplar. Bu şekilde optik güneş gözlüğü işlevini elde etmeniz mümkün hale gelir. Gözlükler her yüz tipiyle uyumlu olmayabilir. Bu noktada ürünlerin ayarlanabilir olması, kişiye özel kullanım için oldukça önemlidir. Ayarlanabilir burunluk, bu özelliklerden biridir. Burun genişliğine uygun olarak ayarlayabileceğiniz bu seçenekler yüzünüze çok daha rahat oturur. Bir diğer özellik de degrade seçenekleridir. Bu güneş gözlüğü alternatiflerinde camların üst kısmından alta doğru renk değişimi ve ton farkı görülür. Tasarım özelliği olarak ise geometrik seçenekler sıklıkla tercih edilir. Dikdörtgen, beşgen, altıgen gibi farklı şekillere sahip güneş gözlüğü modellerine rastlamak mümkündür. 

Güneş ışınlarının yan açıdan yansıması durumunu önlemek için yan korumalara sahip ürünleri değerlendirebilirsiniz. Bu alternatiflerin yan kısımlarında bulunan korumalar, güneşten yansıyan ışınların göze ulaşmasını önler. Katlanır özelliğe sahip olan seçenekler ise yer kaplamayan yapısı sayesinde oldukça kullanışlıdır. Bu özelliğin bulunduğu ürünler kutusunda ya da cepte kolayca taşınabilmeleri ile oldukça pratiktir. Sportif tarza sahip olan kullanıcılar için sporcu güneş gözlükleri de mevcuttur. Farklı renkleri, dikkat çekici tasarımları ile ilgi görürler. Canlı tasarımları tercih edenler için renkli cam ve çerçevelerin yer aldığı güneş gözlüğü alternatifleri de oldukça dikkat çekicidir. Pembe, sarı, mavi gibi canlı renk seçenekleri sunan bu alternatifler, havalı güneş gözlüğü modelleri arasında yer alır. 

Güneş Gözlüğü Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Güneş gözlüğü, gözünüzü zararlı güneş ışınlarından korumaya yarayan önemli bir üründür. Farklı tarz ve tasarımları ile moda gözlükler arasında yer alır. Kaliteli güneş gözlüğü farklı özellikleri ile kullanıcılarına birtakım avantajlar sağlar. Güneş gözlüğü kullanmanın sağladığı avantajlar şunlardır:

  • Orijinal güneş gözlüğü çeşitleri, zararlı ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar. Böylece göz retinası güneşin zararlı ışınlarından korunur.

  • Güneş gözlüğü kullanımı ile güneş ışığının parlaklığı sebebiyle meydana gelebilecek rahatsızlıklar önlenir. Polarize seçenekler başta olmak üzere güneş gözlükleri yansımaları, parlamaları azaltır rahat bir görüş sağlar.

  • Güneş gözlükleri kontrastı artırarak nesnelerin daha net, belirgin görünmelerini sağlayabilmektedir.

  • Güneş gözlüğü kullanmak, gün içinde yoğun bir şekilde ışığa maruz kalmanızı ve göz yorgunluğu yaşamanızı önler.

  • Bu ürünler göz koruması sağlamanın yanı sıra estetik detayları ile moda anlayışına da katkı sağlar. 

  • Farklı boyutları, tasarımları ile her yaş grubuna uygun güneş gözlüğü çeşitleri bulunur. 

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş gözlüğü satın alırken UV korumasının olduğundan mutlaka emin olmalısınız. Orijinal güneş gözlüklerinin etiketlerinde UV 400 ya da %100 UV koruması gibi açıklamalar bulunur. Bu ibarelerin yer almadığı, güneş gözlüğü alternatiflerinin orijinal olmama ihtimali yüksektir. Gözlük lenslerine ait farklı renkler bulunabilir. Her bir lens renginin farklı ışık koşulları için önemi bulunabilmektedir. Örneğin; kahverengi ve gri camlar günlük kullanımda tercih edilir. Mavi ve yeşil renkler ise açık hava etkinliklerinde ya da su sporlarında kullanılır. Yoğun ışık yansımalarının sebep olduğu rahatsızlıkları önlemek için polarize özelliğe sahip olan ürünler, en iyi güneş gözlüğü alternatifleri arasında yer alır. Güneş gözlüğü camlarının malzemeleri de önemli olmaktadır. Örneğin; cam kullanılarak elde edilen lensler, net bir görüş sağlamakla birlikte ağır, kırılgan bir yapı sunar. Ancak polikarbonat lensler, hafif ve dayanıklı yapıları ile öne çıkar. 

Gözlük camlarının boyutu da koruyucu özellikleri bakımından etkili olmaktadır. Geniş cam yapısı, görüş açısının büyük bir kısmını kapladığı için koruyuculuğu da daha fazla olur. Güneş gözlükleri tasarım bakımından da çok sayıda seçenek sunar. Tarzınıza, yüz tipinize ve zevkinize en uygun tasarımı seçerek ürünleri uzun süre kullanabilirsiniz. Bunun için çerçeve tasarımlarına da dikkat etmek gerekir. Yuvarlak, kare, dikdörtgen, altıgen, oval gibi pek çok şekilde güneş gözlüğü alternatifine ulaşmak mümkündür. Bunlar arasından tercih yaparken yüz şeklinize uygun olmasına özen göstermelisiniz. Kullanım rahatlığı için ise ürünlerin genişliğine ve burun kısımlarına dikkat etmek önemlidir. Burun pedlerinin buruna iyi oturması gerekir. Güneş gözlüğü tasarımlarında nostaljiyi sevenler için retro seçenekler de mevcuttur. Geçmiş yılların moda anlayışından esinlenen tasarımlar nostaljik etkileri ile ilgi çeker. 

Ürünler arasından tercih yaparken marka ve modellere de dikkat etmek gerekir. Markaların sahip olduğu özel tasarımlar, kendine özgü özellikler bulunabilmektedir. Markalar, aynı zamanda fiyatları da etkiler. Bu sebeple bütçenize uygun güneş gözlüğü arayışında iseniz markalara marka seçimine dikkat etmelisiniz. Dünyaca ünlü markalara ait seçenekler, genellikle en pahalı güneş gözlüğü alternatifleri arasında yer alır. Uygun fiyatlı güneş gözlüğü arayışında olanlar için dönemsel kampanyalar olabilmektedir. Güneş gözlüğü kampanya, indirim dönemlerini takip ederek kaliteli ürünlere avantajlı fiyatlar ile ulaşmanız mümkün olur. Güneş gözlüğü alternatifleri arasından seçmek istediğiniz modellere karar verirken kullanıcı incelemelerinden de yararlanabilirsiniz. Güneş gözlüğü tavsiye ve yorumlarına göz atarak çeşitlerin kaliteleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Güneş gözlüğü seçeneklerini farklı aksesuarlar ile birlikte tamamlamak mümkündür. Örneğin; tarzınıza uygun kol saati alternatifleri, kombininizi şık bir aksesuar ile tamamlamak için uygundur. 

Güneş Gözlüğü Fiyatları

Güneş gözlüğü fiyatları malzemeye, camların özelliklerine, tasarıma ve markaya göre değişiklik gösterir. Plastik lenslerin kullanıldığı cam kısımları en ucuz güneş gözlüğü alternatifleri arasında yer alır. Ancak cam ve polikarbonat lensler daha pahalı olmaktadır. Lenslerde polarize özelliğe sahip olan ürünler de diğerlerine göre yüksek fiyatlar ile satışa sunulur. Bunun sebebi, polarize camların yansımayı ve parlamayı önleme özelliğine sahip olmasıdır. Kimi camlarda yansıma önleyici veya su itici kaplamalar da kullanılabilir. Bu özellikler de fiyatlar üzerinde etkilidir. Ürünlerin sahip olduğu özellikler arttıkça fiyatlarında da artış gözlemlenir. Gelişmiş özelliklere sahip yüksek koruyuculuğu ile öne çıkan ürünleri, kampanyaları takip ederek indirimli olarak satın almanız da mümkündür. Böylece kaliteli seçenekleri, en uygun güneş gözlüğü fiyatları ile kolayca bulabilirsiniz.