banayeni
Tüm Kategoriler
Giriş Yap

Ekran Kartı 

Ekran kartı, bilgisayar ve televizyon gibi cihazlar için temel bir donanımdır. Bu ürünler, her türlü görseli bir grafik verisi olarak işleyip ekrana yansıtır. İşlem sırasında modellerin sunduğu farklı özellikler, istediğiniz görüntüyü almanızda etkilidir. Bellek kapasitesi, tipi, çekirdek hızı, chipseti, fanları gibi farklı özellikler arasından en uygun ekran kartı seçimini yaparak istediğiniz verimi alabilirsiniz. VR ve 3D desteği, HDMI, DVI, Display port, oyuncu seçenekleri de ekran kartı özelliklerinden bazılarıdır. Farklı çok sayıda marka tarafından satışa sunulan ekran kartları arasından cihazlarınıza ve isteklerinize en uygun olanı bulmanız oldukça kolaydır. En iyi ürüne, ekran kartı indirim dönemlerini takip ederek avantajlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Her İhtiyaca Uygun Seçenekleriyle Ekran Kartı Özellikleri

Teknolojik gelişmelerin de etkisi ile ekran standartları ve özellikleri her geçen gün değişmektedir. Ekran kartı çeşitleri; farklı boyutları, bellekleri ile birbirinden ayrılır. Söz konusu tasarımlara ait özellikler, kullanıcıların cihazı ne amaçla kullanacağına göre seçilebilir. Video kartı özellikleri arasında en çok rastlayabileceğiniz seçenekler; DVI, VGA, HDMI, Display port gibi alternatiflerdir. VGA, analog sinyaller ile çalışan bir özelliktir. Bu özellik, frekansları kullanarak yüksek çözünürlük seviyelerine ulaşabilir. Ancak burada videoların kalitesi, kullandığınız kablonun kalitesine bağlıdır. VGA, diğer bağlantı seçeneklerine göre eski bir teknolojidir. Bu sebeple, DVI ve HDMI bağlantılarına daha çok rastlanır. DVI, görüntü bağlantı standardıdır ve VGA’ya bir alternatif gibi düşünülebilir. Görüntü sinyallerini doğrudan dijital yollarla ekrana aktarır. VVGA’nın avantajı, elde edeceğiniz görüntü kalitesinin kablonun kalitesinden bağımsız olmasıdır. 

En bilinen teknolojilerden biri olan HDMI ise bilgisayarlarda ve yüksek çözünürlüğe sahip olan televizyonlarda sıklıkla tercih edilir. HDMI; ses, video gibi dijital verileri aktarmak üzere kullanılır. VGA’nın aksine HDMI sıkıştırılmamış verileri dijital olarak aktarır. Günümüzde bir cihazdan farklı ekrana görüntü aktarmak için en çok kullanılan yöntem, HDMI bağlantısı olmaktadır. HDMI, uzun mesafeli görüntü aktarımlarında tercih edilirken kısa mesafeli aktarımlarda Display port seçeneği kullanılabilir. Display port, sahip olduğu yüksek çözünürlük ve ekranın saniyede kaç kez yinelendiğini gösteren tazeleme hızı sayesinde tercih edilme sebebidir. Bu açıdan etkili bir ekran kartı özelliği olarak düşünülebilir. İki ya da daha çok ekran kartını bağlamak için SLI özelliği kullanılır. SLI kullanımında sadece bir çıkış sinyali üretilir. En çok 4 adet grafik kartı bağlama yöntemi olarak düşünülebilir. 

SLI kullanılarak yapılan bağlantıda sistem bunları tek bir kart olarak algılar. Ekran kartları, VR desteğine sahip olan seçenekleriyle de öne çıkar. Bu özellik sayesinde sanal dünyada gerçeklik algınızın artması sağlanır. İzlediğiniz videolar ya da görseller, oldukça gerçekçi bir şekilde aktarılır. 3D desteği ise en bilinen özellikler arasındadır. Üç boyutlu görselleri destekleyen ekran kartları sayesinde buna uygun teknolojide üretilmiş gözlükleri kullanarak monitör üzerinde gerçekçi bir görüntü deneyimine sahip olabilirsiniz. 3D ve VR destekleri arasındaki fark ise; VR görüntüler sizi o görselin içinde gibi hissettirir. 3D teknolojisine sahip olan görüntüler yanınızdaymış algısı yaratır. Oyuncular için de seçenekler bulunur. Bunlar, yüksek performans göstermeleri için tasarlanır. Yüksek çözünürlük ve sistem gereksinimine ihtiyaç duyan oyunlar sebebiyle ekran kartı en iyi versiyonları ile kullanıcıya sunulur.

Ekran Kartı Özelliklerinde Güçlü Teknik Detaylar

Ekran kartı tasarımlarının farklı fan sayılarına sahip modellerini bulmak mümkündür. Burada ekran kartı performansı önemlidir. Gücü, belleği, hızı gibi yüksek performans göstergelerine sahip olan ekran kartı modelleri çalışırken ısınabilir. Ekran kartının ısısını dengelemek için fanlar devreye girer. Soğutma görevini üstlenen fanlar, ekran kartı tasarımının boyutuna ve performansına göre farklı sayılara sahip olabilir. Isınan ekran kartları, performans düşüklüğüne sebep olabileceği için bu fanların etkin ve yeterli olması gerekir. Yüksek performansa sahip olan ekran kartı seçeneklerinin en az 2 adet fan sayısı sunması, cihazın ısınmasını önlemek için idealdir. Böylece ekran kartı fazla ısınma eğilimi gösterirken soğutma sistemi etkisi sayesinde cihaz dengede kalır. Fiyat performans ekran kartı seçeneklerinde de bu özelliğe dikkat etmek faydalı olur.

Yonga seti olarak da bilinen chipset, donanımlar arası veri akışını denetler. AMD, Intel ve Nvidia gibi farklı chipsetler ile kullanılan ekran kartı seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Ekran kartı alternatifleri farklı aydınlatma tipleriyle de öne çıkar. ARGB LED seçenekleri istediğiniz renkte ve şekilde yanabilir. Burada her led basma şiddeti ile tanımlıdır ve renklerin tek tek değişebilmesi mümkündür. RGB daha sabit bir aydınlatma seçeneği sunar. RGB LED; kırmızı, yeşil, mavi renkleri bünyesinde barındırır. RGB özelliği bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon ekranlarında renkli görüntü üretmede kullanılan standart yöntemdir. LED ekran kartları ise modül ve alt birimlerin birleşmesi ile meydana gelir. Ekran kartı modelleri, sunduğu belleklerle de oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

1 GB ile 24 GB arasında değişen bellek seçenekleri arasından ihtiyacınız olan en ucuz ekran kartı depolama alanına ulaşabilirsiniz. Özellikle 3 GB, 24 GB ekran kartı seçenekleri en çok aranan bellekler arasındadır. Ekran kartlarının bit değerleri de bilgisayar performansı açısından önemlidir. Ekran kartlarının işlemcisi olan bitler, bellekler arası iletişimi sağlar. Bit değeri arttıkça bilgisayarların performansı da artar. 64 bit, 192 bit, 256 bit ekran kartı seçenekleri etkili bir performans için iyi değerlerdir. Kapasitesi en yüksek ekran kartı seçeneklerine yönelerek iyi bir performans elde edebilirsiniz. Ekran kartı modellerinde en çok aranan özelliklerden bazıları kısaca şunlardır:

  • Grafik işlemci (GPU)

  • Bellek kapasitesi

  • Yüksek güç

  • Etkili fanlar

  • Tasarruflu güç tüketimi

  • Yüksek ekran tazeleme hızı

  • Yüksek bellek arabirimi

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ekran kartı seçmeden önce bu ürünleri ne amaçla kullanacağınızı tespit etmeniz gerekir. Ekran kartı modelleri, çok sayıda özelliği farklı kullanımlara uygun olacak şekilde bünyesinde barındırır. Bu da, çok fazla ekran kartı çeşidinin oluşmasında önemli bir etkendir. Kullanım amacına göre değişen performans ve daha pek çok farklı özellik içinden hangisine yönelmeniz gerektiğine karar vermek zor olabilir. Örneğin; oyun oynayacak olan kullanıcılar ekran kartı seçiminde güçlü grafik işlemci, bellek kapasitesi, hız gibi özelliklere yönelmelidir. Oynayayacağınız oyunların ihtiyacı olan ekran kartı özelliklerine dikkat etmeli ve bu seviyenin altında bir tercih yapmamalısınız. Yanlış bir seçim, oyunları çalıştıramamanıza sebep olabilir. Ürünleri tercih ederken dikkat edilmesi gereken bir özellik de GPU’dur. GPU bir grafik işlemci birimi olarak görev alır ve ekran kartı içinde bulunur. GPU’lar, yüksek kaliteye sahip olan oyun veya video görsellerinin, çözünürlüklerin bozulmadan kullanıcıya aktarılmasını sağlar. Ekran kartı seçerken söz konusu özelliğe dikkat etmek, tatmin edici görseller için önemlidir. 

Bir diğer önemli detay ise soğutmadır. Ekran kartları, gereken performansı verimli bir şekilde sunabilmek için çalışma sırasında yüksek ısıya maruz kalmamalıdır. Bu sebeple, ekran kartları farklı fan sayıları ile satışa sunulur. Fan sayısı arttıkça cihazların ısınma ihtimali azalır. Böylece ekran kartı daha sabit ısıda, yüksek verimle çalışabilir. Güncel oyunları takip eden kullanıcılar için en iyi ekran kartı, yeni nesil seçeneklerdir. En güncel versiyonlara sahip olan ürünler, son çıkan oyunları da teknik olarak destekler. Ayrıca, ses verilerini dijital ortamdan ekrana aktarır. Ekran kartı seçimi bellek bakımından da önemlidir. Yüksek çözünürlüğe sahip olan oyunları rahat çalıştırabilmeniz için 8 GB ve üzerinde kapasitesi bulunan seçeneklere yönelebilirsiniz. Bunların dışında RAM kapasitesi, grafik işlemci gibi unsurlar da ana ekran kartı seçiminde önemli detaylardır. Kartın grafik işlemcisinin yeteri kadar performans gösteremediği durumlarda bellek miktarı da yeterince kullanılamaz. Bu sebeple, tercih edeceğiniz ekran kartı belleğini ve sınıfını bilmek önemlidir.

Ekran Kartı Fiyatları

Ekran kartları, çeşitli özellikleri ve teknik detayları sebebiyle farklı fiyat aralıklarında yer alır. Ekran kartı fiyatları ürünün chipset, fan sayısı, sürümü, bellek tipi ve arabirimine göre belirlenir. Tüm bu özellikler aynı zamanda ürünlerin performansına da etki eder. Çözünürlük, bellek, hız gibi yüksek performans gerektiren işleriniz için tercih edeceğiniz ürünler, en pahalı ekran kartı seçenekleri arasında yer alabilir. Ancak burada kriteriniz tamamen ihtiyacınız olan özelliklerden oluşmalıdır. Ürünlerin fiyatları, markaların satış politikalarına göre de belirlenir. Her markanın yurt içi ve yurt dışı ekran kartı fiyatları farklı olabilir. Seçeneklerin neslinin güncel olup olmaması da fiyatlar üzerinde etkili bir unsurdur. Güncel ekran kartı alternatifleri, önceki nesillere göre daha yüksek bir fiyat aralığında konumlanabilir. Ancak ekran kartı kampanya dönemlerini takip ederek ideal ürüne ulaşmanız mümkündür. Siz de uygun fiyatlı ekran kartı seçenekleri için ihtiyaçlarınızı belirleyebilir, avantajlı bir alışveriş deneyimi elde edebilirsiniz.