banayeni
Tüm Kategoriler
Giriş Yap

Drone 

Drone, uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bir hava aracıdır. Drone’lar, hobi ya da profesyonel amaçlarla kullanılabilen, belirli yükseklikten kontrol edilebilen teknolojik ürünlerdir. Bu cihazlar, insansız hava araçları olarak da tanımlanır. Görüntüleme, yangın söndürme, güvenlik gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Kamera özellikleri ile dikkat çeken ürünlerin HD, Full HD, 4K, 5K, 6K ve 8K gibi çözünürlükleri bulunur. Bunlar aynı zamanda birbirinden farklı boyutlara ve ağırlıklara sahiptir. Hobi için tasarlanan cihazlar, daha küçük ve hafif olabilirken yangın söndürme gibi profesyonel sebeplerle değerlendirilen cihazlar daha geniş ve ağır olabilmektedir. Bu ürünlerin diğer özellikleri ise kontrol mesafesi, hız, yükseklik, GPS ve sensörlerdir. Bu özellikler arasından ihtiyacınız olan seçeneklere, ucuz drone fiyatları ile ulaşabilmeniz mümkündür.

En Çok Tercih Edilen Drone Özellikleri

Teknolojik gelişmelerle birlikte drone modelleri her geçen gün adından daha sık söz ettirir hale gelmiştir. Çok sayıda özelliği ile dikkat çeken ürünler, farklı alanlarda kullanılabilen oldukça işlevsel özelliklere sahiptir. Fotoğraf makinesi işlevi gören kameralı modeller, farklı alanlarda işe yarar. Görüntünün çekileceği alana ya da objeye yukarıdan bakılması gerektiğinde kameralı tasarımlar tercih edilir. Çeşitli görüş açılarına sahip olabilen alternatifler ile farklı amaçlar doğrultusunda görüntü alınabilir. Drone tasarımları, aynı zamanda farklı boyutlara sahiptir. Kullandıktan sonra çok daha az yer kaplaması ve kolay taşınması için katlanabilir tasarımlar mevcuttur. Kolay bir kullanım için çıkarılabilir parçaların bulunduğu modeller de yer alır. Her parçanın birlikte saklanabileceği çantası ile kompakt kullanım sunan drone’lar pratik bir yapıyı beraberinde getirir.

Drone’lar, özellikleri bakımından kameralı ve kamerasız olarak ikiye ayrılır. Kamerasız olan drone’lar hobi, yarış, yangın kontrolü, arama kurtarma gibi alanlarda kullanılır. Kameralı olan drone modelleri ise fotoğraf ve video çekimlerinde tercih edilir. Arazi keşfi ve güvenlik noktasında da kameralı seçeneklere rastlanır. Küçük tasarımlara sahip olan drone’lar daha kolay ve pratik bir kullanım sunar. Büyük boyutlara sahip olanlar ise çeşitlerine göre daha portatif olmakla birlikte işlevleri bakımından kısıtlı olabilir. Büyük modeller, taşıma özelliğine sahip olan seçenekleriyle öne çıkar. Yangın söndürme, tarımsal faaliyetler, kargo taşımacılığı yapma gibi işlevler için değerlendirebileceğiniz bu tasarımlar, bireysel kullanımdan çok profesyonel olarak tercih edilebilir. Uçuş yönünü kontrol edebileceğiniz alternatifler de mevcuttur. Dairesel hareket kabiliyeti ya da takla atma özelliklerinin bulunduğu drone çeşitlerini yarış, akrobasi ve hobi için değerlendirebilirsiniz.

Engel algılama ise drone modellerininin zarar görme ihtimalinin önüne geçen önemli bir özelliktir. Belirli mesafede bir cismin varlığını fark ederek çarpma ihtimalinin önüne geçen cihazlar, çizilme ya da bozulma gibi olumsuzluklara maruz kalmadan kullanılabilir. Akıllı eve dönüş özelliği, uçuş sırasında cihazın kaybolması ya da kontrolden çıkması halinde, başlangıç noktasına ya da kullanıcının belirlediği herhangi bir noktaya otomatik olarak dönmesi demektir. Akıllı eve dönüş özelliği bulunan drone alternatifleri, GPS özelliğinden faydalanır. Bu özelliğin bulunduğu modellerde uygulama ya da kumanda yoluyla akıllı dönüş talimatını verebilirsiniz. Verdiğiniz talimat sonucu drone, tanımlı noktaya iniş yapar. FPV sisteminin kullanıldığı drone modelleri de sıklıkla tercih edilir. Bu, drone’un görüş alanını gerçek zamanlı olarak izleyebilmenizi sağlayan bir sistemdir. 

Yarış ya da serbest stil uçuşlarda sıklıkla tercih edilen bu sistem sayesinde normal şartlarda görülmesi zor olan pek çok görüntü yakalanabilir. Drone’larda GPS özelliği, cihazın yönünü bulabilmesi açısından oldukça önemlidir. Hareket algılama özelliği ise güvenlik maksadıyla kullanılan drone seçeneklerinde etkilidir. Yabancı hareketlerin tespiti bakımından bu özelliğe sahip olan drone’lar tercih edilebilir. Havada sabitleme, kullanıcıların sık sık tercih ettiği özellikler arasındadır. Sürekli hareket halinde olmak zorunda kalmadan belirli konumda sabit şekilde işlem yapması gereken drone modelleri için önemli bir özelliktir. Çekim yapacak olanlar için optik zoom özelliğine sahip olan tasarımlar da mevcuttur. Bu özelliği kullanarak, gerektiğinde yakınlaştırmak suretiyle uzakta bulunan bir görüntüyü net bir şekilde yakalayabilirsiniz. Titreşim engelleme özelliği, net bir görüntüye sahip olabilmeniz için gereklidir. Bu özellik ile cihazın hareketinden kaynaklanan titreşimler görüntü kalitesini etkilemez.

Öne Çıkan Teknik Detayları ile Drone Modelleri

Drone satın almadan önce teknik detayları hakkında fikir edinmek, doğru seçim yapabilmek adına oldukça önemlidir. Ürünleri nerede, hangi amaç için kullanmak istediğinize göre tasarım ve teknik detaylara odaklanmanız gerekir. Böylece ihtiyacınız olan modellere daha kolay ulaşabilirsiniz. Drone modelleri, kontrol mesafelerine göre farklı çeşitlere sahiptir. Küçük ve hobi amacıyla tercih edilen drone alternatifleri, 30 metreden 100 metreye kadar farklı kontrol mesafeleriyle kullanıcıyı karşılar. Daha profesyonel kullanımlar için kontrol mesafesi 18500 metreye kadar olan seçenekleri inceleyebilirsiniz. Bu cihazlar genellikle film endüstrisi, keşif, arama kurtarma gibi süreçler için tercih edilir. Özellikle görüntü elde etmek adına kullanacağınız alternatiflerde çözünürlük ve görüş açısına da önem vermeniz gerekir. Drone seçenekleri 35 derece ile 155 derece arasında çeşitli görüş açılarına sahiptir. Geniş açıda görüntüleme yapabilmek adına görüş açısı yüksek olan seçenekleri değerlendirmeniz faydalı olur.

Genel olarak fotoğrafçılar ve güvenlik işi ile ilgilenenler, drone seçiminde görüş açısını dikkate alabilirler. Belirli bir alanın görüntüsü ile ilgileniyorsanız daha dar görüş açısı da işinizi görür. Profesyonel çekimler için çözünürlüğe de dikkat etmek gerekir. İyi görüntüleri yakalayabilmek için yüksek çözünürlüğe sahip kameralar kullanılmalıdır. Bu görüntüleri en yüksek kalitede kullanabilmek adına geniş kapasiteye sahip hafıza kartı seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Drone çeşitlerinin kullanım süreleri de birbirinden farklıdır. İhtiyacınız olan süreye uygun olan tasarımları tercih etmeniz, yapacağınız işlemin kesintisiz sürebilmesi açısından çok önemlidir. Tek seferde uzun uçuş sürelerine ulaşabilen drone’lar, geniş pil kapasitesi ile öne çıkar. Bu sebeple, kullanacağınız drone modelinin pil kapasitesinin uçuş süresine uygun olmasına özen göstermelisiniz. Hangi amaç ile kullandığınıza bağlı olarak drone hızına da dikkat etmeniz gerekir. 8 m/sn’den 140 km/sn’ye kadar ulaşan farklı hız seçenekleri mevcuttur.

Drone Nerelerde Kullanılır?

Günümüzde drone çeşitleri farklı pek çok alanda kullanılır. Çeşitli amaçlar ile tercih edilen drone modellerinin özellikleri de bu kriter doğrultusunda değişir. Drone ile en sık yapılan aktivitelerden biri fotoğraf ve video çekimleridir. Farklı açılardan yüksek kalitede, etkileyici görüntüler elde edebilmek için en iyi drone alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. Yangın tespitinde ve söndürme işlemlerinde drone kullanımına rastlamak mümkündür. Özellikle karadan ulaşımın kısıtlı olduğu noktalarda havadan drone’lar ile müdahale edilebilir. Bu aletler, tarımsal faaliyetlerde de oldukça işlevseldir. Tarım alanlarının uzaktan kontrolüne imkân tanıyan drone kullanımı ile sulama ve ilaçlama gibi işlemler yapılabilir. Bu cihazlarla veri toplama ve işleme de sağlanır. Örneğin; hava olaylarına dair araştırmalarda drone kullanımı gerçekleşir. Bazı film sahnelerinin çekim yöntemi olarak da bu ürünlerin kameralı versiyonları tercih edilir. Askeri kullanımlarda yine bu cihazlar etkilidir. Tehlikenin önceden fark edilebilmesi için drone ile araziler üzerinde görüntüleme yapılır. Özel mülkiyetin bulunduğu alanlarda güvenliğin sağlanabilmesi için de bu cihazların kullanımına sıklıkla rastlanır.

Drone Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Drone marka ve model seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Ürünlerin hangi alanda, ne amaç ile kullanılacağı, bu unsurların başında gelir. Drone kullanımına göre şarj ve uçuş süreleri önem taşır. Kimi modeller hobi amaçlı kullanılır ve yalnızca 10 dakika gibi kısa süre uçmaya elverişli bir bataryaya sahiptir. Bunlar aynı zamanda en ucuz drone modelleri arasında değerlendirilir. Ancak daha profesyonel amaçlar ile kullanılan drone seçenekleri 90 dakika ve üzerinde çalışma süresine sahip olabilmektedir. Takla atabilme gibi farklı uçuş kabiliyetlerine sahip olan alternatiflerin bataryaları da daha fazla güç harcadığından kısa çalışma sürelerine sebep olur. Tasarımın kamera özelliği ön planda ise görüş açısı, çözünürlüğü gibi detaylara dikkat etmek, kaliteli fotoğraf ve videolar elde edebilmeniz açısından önemlidir. İyi bir görüntü için drone özellikleri arasında şunlar yer almalıdır:

  • 24, 30 ya da 60 FPS 

  • Çift operatörün bulunduğu kontrol sistemi

  • Optik yakınlaşma özelliği

  • Uçuş süresi

  • Ham-DNG formatı

  • Yüksek işlemci hızı

  • 1080 ya da 4K, 5K, 6K, 8K gibi çözünürlük değerleri

Farklı sensörlerin bulunduğu drone modelleri, özellikleri bakımından daha kapsamlı seçenekler sunar. Bu sensörler arasında en çok tercih edilenler ise sıcaklık ve GPS’tir. Cihazların rota oluşturma yolu ile çalışması GPS özelliğine bağlıdır. Bu gibi gelişmiş özellikleri, bünyelerinde bulunan sensörler aracılığıyla aktive ederler. Cihazları kullanacağınız alanların koşullarına göre sıcaklığa karşı dayanıklılığına da dikkat etmeniz gerekir. Bazı modeller sıfırın altındaki derecelerde çalışmaya elverişli değildir. Ancak, kimi modeller -20 dereceden +50 dereceye kadar geniş sıcaklık aralığında çalışabilir. Renk seçimi yapmak isteyenler için ise birkaç değişik alternatif bulunur. Drone beyaz, siyah renkleri ile öne çıkar. Bunların haricinde gri renkte tasarımlara rastlamak da mümkündür. Farklı seçeneklerle karşılaşmak mümkün olsa da drone’lar renk konusunda geniş bir yelpazeye sahip değildir.

Drone Fiyatları

Drone’lar; markaları, tasarımları, temel ve teknik özellikleri bakımından çok sayıda seçeneğe sahip olmaları ile dikkat çeker. Sunduğu farklı modeller ve özellikler ile bu cihazlar, çeşitli ortam koşullarına ayak uydurabilir. Örneğin; farklı hava koşullarına karşı dayanıklı yapıdaki ürünler, hem sıcak hem de soğuk ortamlarda çalışabilirler. Fotoğrafçı tarafından kullanılacaksa ürünlerin çözünürlük, görüş açısı gibi kamera özelliklerinin yüksek değerlerde olması gerekir. Drone fiyatları, söz konusu özelliklere bağlı olarak farklı aralıklarda konumlanır. Hobi amacıyla üretilen küçük ve az fonksiyonlu modeller, en ucuz drone fiyatları arasında değerlendirilir. Cihazların kapsamı arttıkça fiyatlarda da artış gözlemlenebilir. Farklı hava koşullarına uyum sağlama, rota oluşturma, uzun uçuş süresine sahip olma gibi özellikler, drone alternatiflerinin kapsamını ve fiyatını artıran başlıca unsurlardır. Çeşitli meslek gruplarına dair profesyonel sebeplerle kullanacak olanlar, daha yüksek fiyatlar üzerinden kapsamlı ürünlere yönelebilir. Ancak, bu ürünleri hobi amacıyla tercih edenler için fiyat performans drone alternatifleri de bulunur.