banayeni
Tüm Kategoriler
Giriş Yap

Cep Telefonu Ansiklopedisi

Yenileme ve sertifikalandırma işleminden sonra satışa sunulan kullanılmış mala yenilenmiş ürün adı verilir. Ürün, yenileme sürecinde onarılır, kozmetik açıdan iyileştirilir ve sıfır ayarına getirilerek satışa sunulur. Bu işlem, Yetkili Yenileme Merkezleri tarafından gerçekleştirilir. Bir ürünün yenilenmiş olduğu, ambalajında, etiketinde, reklam ve ilanlarında tüketicinin kolaylıkla algılayabileceği bir şekilde yer alan “Yenilenmiş” ifadesinden anlaşılır. Yenileme, satış ve satış sonrası süreçler, Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” başlıklı metin ile düzenlenir. Yenilenmiş ürünlerle ilgili daha detaylı bilgi almak için Yenilenmiş (Refurbished) Ürün Nedir? başlıklı makalemizi okuyabilirsin. 

Yenilenmiş Telefonda Kullanılan Parçalar Orijinal mi?

Ürünler yenilenirken orijinal parçalara öncelik verilir. Yenilenen tüm parçaların üretici ya da üreticinin yetkilendirdiği ithalatçı onaylı parçalar olması durumunda ürün “üretici onaylı parçalar kullanılarak yenilenmiş ürün” ibaresiyle satılır. Bu ibare, ürünün ambalajında, etiketinde ya da reklamlarında yer alabilir.

Yenilenmiş Ürünü İade Edebilir miyim?

Evet, edebilirsin. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da ifade edilen “cayma hakkı” gereği, aldığın ürünü 14 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden ve ceza farkı ödemeden iade edebilirsin. 

Yenilenmiş Ürünün Kutu İçeriğinde Ne Var?

Mevzuata göre, yenilenmiş ürünler yeniden ambalajlanmadan satışa sunulamazlar. Yenilenmiş ürünlerin ambalajı ile sıfır ürünlerin ambalajı arasında bir benzerlik olmayabilir. Kutu içeriğinde garanti belgesi, kullanma kılavuzu ve ürüne hangi yenileme işlemlerinin yapıldığını belirten TSE belgesi mecburi olarak yer alır. Bazı YYM’ler kutu içeriğine orijinal olmayan fakat lisanslı aksesuarları da ekleyebilir. Yenilenmiş ürünlerin Türkçe bir tanıtma veya kullanma kılavuzuyla gelmesi mecburidir. Ürünün tüketiciye bu içerikle teslim edildiğinin ispat yükü yetkili satıcıya aittir. 

Yenilenmiş Telefonda Önceki Kullanıcının Verilerine Ne Olur?

Yalnızca en az bir yıl kullanılmış olan telefonlar yenileme işlemine tâbi tutulduklarından, cihazlarda kişisel veriler bulunabilir. YYM, önceki kullanıcıya ait kişisel veriler dâhil tüm bilgilerin yok edilmesinden ve telefonun fabrika ayarlarına geri döndürülmesinden sorumludur. Yani, satın aldığın yenilenmiş telefondaki önceki kullanıcıya dair hiçbir bilgi, dosya, veri ya da ayar bulunmaz. 

Kullanıcıların güvenliği için, telefonun dijital kimliği olan IMEI numarası, yenileme işlemi sırasında da muhafaza edilir. 

IMEI Numarası nedir? Ne işe yarar? Nasıl kontrol edilir?

Açılımı “Uluslararası Mobil Cihaz Kodu” olarak çevrilebilecek olan IMEI, cep telefonu ve şebeke bağlantısı kurabilen tablet, bilgisayar gibi cihazlara üretim aşamasında yerleştirilen bir kimlik numarasıdır. Her bir IMEI kodu cihaza özel ve benzersizdir. 

Eğer ikinci el ya da yenilenmiş bir cihaz satın almak istiyorsan, IMEI kodu üzerinden bazı sorgulamalar yapmanı tavsiye ederiz. Örneğin, eğer ikinci el cihazın garantisi devam ediyorsa E-Devlet üzerinden IMEI kontrolü yapabilirsin. Bu, alacağın tablet ya da telefonun kayıt durumunu gösterir. Eğer ürün ithalatçı tarafından getirilmişse ilgili firma üzerinden garanti hizmetinin hangi servis üzerinden verildiğini öğrenebilir ve cihazın servis geçmişine de ulaşabilirsin. Ek olarak, cihaz üzerindeki IMEI ile fatura ve kutuda yazan IMEI numarasının eşleşip eşleşmediğini kontrol etmen de önemlidir. 

Eğer IMEI kodunu bulamıyorsan cihazı açtıktan sonra numara çevirme ekranından *#06# tuşlayarak kodu görüntüleyebilirsin. IMEI kodu hakkında daha detaylı bilgi almak istersen “İkinci el cep telefonu alırken nelere dikkat edilir?” adlı yazımızı okuyabilirsin. 

Yenilenmiş Üründe Yasal Garanti Süresi Ne Kadardır?

YYM, yenilenmiş ürünle ilgili değişim, onarım, bakım, bedel iadesi, bedel indirimi ve benzeri hususlarda taahhütlerini içeren yenilenmiş ürün garantisi vermek zorundadır. Yenilenmiş ürün garantisi en az bir yıldır. Bu süre daha fazla olabilir. Süre, ürünün tüketiciye teslim edildiği tarihte başlar. 

Hafıza Kapasitesi nedir? Ne kadar bir hafızaya ihtiyacım olur?

Hafıza kapasitesi, elektronik cihazda kullanıcıya ayrılmış olan alanda ne kadar dosya, multimedya ve uygulama gibi verilerin saklanabileceğini gigabyte yani GB olarak ifade eder. Alacağın cihazın hafızasının ne kadar olacağını, kullanım alışkanlıklarına göre belirlemelisin. Bunu yaparken, sistem dosyalarının da bu alanda yer kaplayacağını hesaba katmalısın. Eğer kamerayı kullanmayı seviyor ve çektiğin görüntüleri cihaz hafızasında saklamak istiyorsan yüksek kapasiteli bir cihaz tercih etmelisin. Büyük boyutlu oyun ve diğer uygulamaların da depolama alanında büyük yer tutacağını unutma. Eğer yüksek grafik performansı gerektiren oyunlar oynuyor ve çok fazla fotoğraf çekiyorsan 64 GB hafıza kapasitesi senin için az olabilir. 

Pil Durumu nedir? Nasıl kontrol edilir? Pil Durumunun zamanla kötüleşmesi normal midir?

Her pilin bir kullanım ömrü vardır. Mevcut elektronik ürünlerin çoğunda, yüksek güç yoğunluğuna sahip ve hızlı şarj olan lityum iyon piller kullanılır. Bu piller cihazın donanımsal/yazılımsal özelliklerine ve kullanım yoğunluğuna göre ömürlerini tüketirler. Pil durumu, cihazda bulunan bataryanın kapasite seviyesinin güncel halini ifade eder. Pil durumunun zamanla kötüleşmesi, yani batarya kapasitesinin azalması çok normal bir durumdur. Pil ömrü tükenen cihazlara yeni pil takılması gerekir. Bu işlem, yetkili servislerde yapılabilir.

Cihazdaki pil durumu yazılımsal yöntemlerle görüntülenebilir. Eğer cihazın Android 10 ve üzeri işletim sistemine sahip bir akıllı telefon ya da tablet ise “Ayarlar” menüsünden “Pil Durumu” bölümünü ziyaret edebilirsin. Daha eski bir Android sürümü kullanıyorsan mağaza üzerinden üçüncü parti bir uygulama yükleyerek pil durumunu görüntüleyebilirsin. Eğer bir iPhone kullanıyorsan Ayarlar menüsünden Pil ve Pil Sağlığı butonlarını takip edebilirsin. Burada pilin ne kadarlık bir kısmının sorunsuz bir şekilde kullanılabildiği gösterilir. 

iPhone Sıfırlama Nasıl Yapılır?

iPhone’da sıfırlama işlemini birkaç adımda kolayca yapabilirsin. Bunun için öncelikle “Ayarlar” menüsüne gelmeli ve sırasıyla “Genel”,“Aktar” ve “Sıfırla” butonlarına dokunmalısın. “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” butonuna da dokunduktan sonra Apple Kimliği parolanı girerek telefonunun sıfırlanmasını bekleyebilirsin. 

Samsung Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Android işletim sistemine sahip olan Samsung akıllı telefonlarda ve tabletlerde sıfırlama işlemi cihazın modeline ve sahip olduğu One UI arayüzünün versiyonuna göre değişir. Samsung cihazını en kolay yoldan sıfırlamak için “Uygulamalar” ekranındaki arama barına “Fabrika ayarlarına geri dön” yazarak çıkan menüyü takip edebilir ve sıfırlama işleminini gerçekleştirebilirsin. 

Nano SIM Nedir?

Günümüzde kullanılan en küçük boyutlu SIM karta Nano SIM adı verilir. Bu SIM kartlar, standart ve Micro SIM kartlardan %40 daha küçük ve daha incedir. Boyutları 12,3 x 8,8 x 0,67 mm olan Nano SIM’ler yalnızca uyumlu slotlarda kullanılabilirler. Operatörler tarafından verilen Micro SIM kartlar üst çerçevenin sökülmesiyle Nano SIM’e dönüştürülebilmektedir. 

İkinci El Telefon Alırken Fatura Talep Etmeli miyim?

Almak istediğin ikinci el telefonun faturalı olması senin lehine olur. Faturada yazan bilgiler sayesinde telefonun nereden alındığını ve garanti durumunu sorgulayabilirsin. Ancak bu sorgulamaları, cihazın faturası mevcut değilse de yapabilirsin. Bunun için“İkinci el cep telefonu alırken nelere dikkat edilir?” makalemizi okumanı şiddetle tavsiye ediyoruz. 

iOS Nedir?

iOS, Apple markasının iPhone, iPod Touch ve iPad için geliştirdiği mobil işletim sistemidir. Yalnızca Apple cihazlarda iOS işletim sistemi bulunabilir. 

Android Sürümü Nedir?

Android, büyük bir kısmı Google tarafından geliştirilmiş olan ücretsiz bir işletim sistemidir. Mobil cihazların önemli bir kısmı Android işletim sistemi yüklü olarak gelir. Android sürümü, cihazda yüklü olan Android işletim sistemin versiyon adıdır. Alacağın cihazda hangi Android sürümünün yüklü olduğunu ve modelin hangi sürüme kadar yükseltilebildiğini bilmen önemlidir.

5G nedir?

5G, en yeni kablosuz telefon teknolojisidir. 5G teknolojisine sahip olan cihazlar, 5G ağ üzerinden veri aktarımı yapabilirler. 5G, önceki nesil olan 4G’ye göre çok daha hızlı veri aktarır. Birçok cihaz 5G teknolojisini desteklese de Türkiye’de henüz bu teknolojiye uygun altyapı kullanılmamaktadır. Ancak 5G destekleyen bir cihaza sahipsen, yakın zamanda Türkiye’de de aktif olacağı düşünülen bu teknolojiye şimdiden hazırsın demektir.

Yurtdışı Kayıtlı Telefon nedir?

Başka bir ülkede satın alınmış olan telefona yurtdışı kayıtlı telefon adı verilir. Yurt dışından alınan telefonların Türkiye’de yetkilendirilmiş işletmeler tarafından sunulan elektronik haberleşme hizmetlerini alabilmeleri için kayıt altına alınmaları gerekmektedir. Yurtdışı kayıtlı olan telefonun 120 gün içerisinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na kaydı için başvurulmazsa cihaz şebeke aramalarına kapatılır. 

RAM nedir?

Açılımı Rastgele Erişim Hafızası olarak çevrilebilecek olan geçici belleğe RAM adı verilir. RAM, bilgisayar, tablet ve telefon gibi cihazlarda bulunur. İşletim sistemindeki bazı veriler ve kullanılan uygulamalarla ilgili bilgiler geçici olarak RAM’de saklanır ve kullanım sırasında sürekli olarak değiştirilir. Cihazdaki RAM miktarı, çoklu görev miktarını belirler. Yani, kullandığın cihazdaki RAM kapasitesi ne kadar büyükse, o kadar fazla işlemi aynı anda yapabilirsin. 

ROM (Hafıza) nedir?

Elektronik cihazlarda, sadece okunabilen verilerin bulunduğu hafıza çipine ROM adı verilir. ROM yalnızca bilgisayar, tablet ve telefonlarda değil, fırın ve buzdolabı gibi ev eşyalarında da bulunabilir. Eski model akıllı telefonlarda, işletim sisteminin değiştirilemez olan hayati kısmı ROM’da bulunduğundan birçok üretici, telefonun depolama alanına ROM demeyi tercih etmiştir. Günümüzde de cihazların kullanılabilir hafızaları ROM olarak anılsa da bu doğru değildir. Burada kastedilen, cihazın boş ve kullanılmaya hazır depolama alanıdır. 

MP Nedir?

Dijital görüntü çözünürlüğünü ifade eden birime megapiksel adı verilir. Megapiksel, MP olarak kısaltılır. Kamera ya da kameralı cihazlarda çekilen fotoğrafın kalitesini belirten elemanlardan biri olan MP, bir uzunluk ölçüsü birimi olan inç başına düşen piksel sayısını ifade eder. Bir MP bir milyon piksel anlamına gelir. Örneğin 13 MP gücündeki bir kamera, ekrandaki her bir inç alanına 13 milyon adet piksel sığdırabilecek çözünürlükte görüntü kaydeder.

Lightning nedir?

Lightning, Apple tarafından geliştirilen ve Apple cihazları ile bazı aksesuarlarında kullanılan bir veri yolu ve güç konektörüdür. iPhone ve diğer Apple cihazları şarj etmeye yarayan konektör, diğer cihazlarla etkileşime girmek ve iTunes aracılığıyla veri aktarımı yapmak için de kullanılabilir. 

Type-C nedir?

USB-C olarak da bilinen Type-C, 2014 yılında piyasaya sürülen en yeni USB konektörüdür. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar, dijital kamera gibi birçok teknolojik üründe şarj ya da veri aktarımı için kullanılır. Type-C, köşesiz ve simetrik yapısı sebebiyle yuvaya ters yönlü olarak da girebilir. Bu kullanışlılığı ve yüksek veri hızı sebebiyle her geçen gün daha fazla cihazda kullanılmaktadır. 

Micro-USB Nedir?

Micro-USB, evrensel bir veri aktarım arabirimi olan USB’nin minyatür versiyonudur. Standart bir USB bağlantı noktası 15 x 21 milimetreyken Micro-USB 10-11 milimetre genişliğindedir. Micro-USB, akıllı telefonlar, tabletler ve dijital kameralar gibi mobil ve kompakt cihazları şarj ünitesine ya da diğer cihazlara bağlamak için kullanılır. Micro-USB girişi olan cihazlar kablosuz olarak yalnızca Micro-USB bağlantısıyla şarj edilebilirler. Bilinirliği gittikçe azalan Micro-USB, yerini simetrik bir yapısı olan Type-C’ye bırakmaktadır.